עשיית סדר בעניין טיפולי המרה

במהלך סוף השבוע שעבר, שר החינוך הרב רפי פרץ אמר שהוא תומך בטיפולי המרה, אך ימים ספורים לאחר מכן הוא חזר בו. מי שעקב קצת יודע שהשר חטף לא רק מהקהילה הלהט"בית והתקשורת על אמירתו, אלא גם מפוליטיקאים ולא רק מהשמאל - רשימת המגנים כוללת גם את ראש הממשלה. כנראה שהלחץ העצום הזה (ולך תדע איזה לחץ הופעל מאחורי הקלעים) גרם לשר לשנות את כיוון עמדתו ב-180 מעלות.


כשמודבר בטיפולי המרה מהסוג שמתאר שי ברמסון, סגן יו"ר עמותת חברותא - נקיטת אמצעים כגון הלקאה עצמית, מניפולציות, הפחדה, דיכוי יצר וכדומה - אני מסכים שמקום הטיפול הוא בימי הביניים: הוא ארכאי, מיושן, וטוב שיעבור וילך מן העולם. באמת אין מקום בעולמנו הנאור השואף לצדק ומישרים, לנוהג המביא לא מעט אנשים עד סף התאבדות. כאן הסתדרות הפסיכולוגים בישראל צודקת בהמלצתה לא לעבור טיפול כזה.


אך זה לא כל הסיפור.


כשמשתמשים היום במונח "טיפולי המרה" בשיח הציבורי, כוללים איתו גם טיפול הנעשה על ידי אנשי מקצוע המושבעים לקוד אתי, הנאזרים בשיטות וטכניקות הטיפול המודרנוית ויעיליות שקיימות. המטופלים יוצאים מהטיפולים האלה בלי צלקות (אומנם אין טיפול מושלם - גם למי שסובל מדיכאון לא מובטח שהוא יצא ממנו), ורובם המוחלט עוברים חוויה של הבנה והגשמה עצמית שבמקרים רבים מביאה להפחתת המשיכה המינית לבני מינם במידה זו או אחרת, ופיתוח מספיק משיכה לנשים כדי לאהוב אישה ולהקים איתה משפחה. אין כאן כפייה על אף אחד - לא על המטופל עצמו שבא מרצונו החופשי, ובטח לא על הרבים בחברה שבוחרים לא לקנות את המוצר ובמקום זאת לחיות אורח חיים הומוסקסואלי. מה רע?


כאן עוזבים את עולם המדע ובריאות הנפש, ונכנסים למים העכורים של אג'נדות פוליטיות. אני נזכר במקרה של בחור שעבר את הסדנה שלנו בארצות הברית ואחרי כמה שנים החליט לממש את נטייתו. הוא עבד בתור כתב בכלי תקשורת חזק ורצה לכתוב טור על החוויה הטובה שלו בסדנה ובטיפול שלו דאז, אבל העורך שלו איים עליו עם הקריירה אם לא ייסוג. גם נשמע טון של השקתה בקולו של שי ברמסון (שללא ספק עבר דברים נוראים, אבל זה לא תירוץ) לדברים ההוגנים של אהרן שקדי בראיון שהוזכר קודם. כלי התקשורת מסוג זה נוטים לקדם את האג'נדה שיש רק דרך אחת להתמודד עם משיכה הומוסקסואלית, והיא לממש אותה. כיצד? באמצעות הפחדה והשמצה. אם טיפולי המרה של פעם שייכים לימי הביניים, האג'נדה של חלק מפעילי הלהט"ב שייך לעולמם של סטלין, מוסוליני וקים ג'ונג און.


על הדרך נופלים הקורבנות של שיח מסורבל ומוקצן, שהם האנשים שלא רוצים לחיות חיים "גאים", ולומדים משר החינוך ש"טיפולי המרה" - משמע, כל טיפול שמנסה לעזור להם ללכת על הדרך שהם בוחרים בו - פסולים. איזה עוול.


אני נזכר במה שאמר לי המטפל הראשון שלי, ד"ר ג'וסף ניקולוסי המנוח, בשנת 2007: "הטיפול שאני מקדם הוא בחיתוליו", כלומר שיש מה לשפר ביעילות, ועובדים על זה. היום ד"ר ניקולוסי הבן ממשיך את דרכו של אביו ומפתח שיטות חדשות ויעילות יותר ויותר. הוא ביישור קו עם ד"ר ניקולס קאמינגס, פעם נשיא ה-American Psychological Association, שטען לפני שבע שנים כי התוצאות הן לא במימדים שהיינו רוצים, אבל יש תוצאות, והדבר הפסול הוא השתקת הטיפולים בכלל.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Black Square
  • Twitter Black Square
  • Google+ Black Square